Nowoczesne symulatory jazdy
Symulator jazdy pojazdem ciężarowym oraz pojazdem uprzywilejowanym
Urządzenie pozwala na symulację jazdy samochodami ciężarowymi wszelkiego typu, autobusem czy pojazdami uprzywilejowanymi, a także na zobrazowanie działania systemów bezpieczeństwa w pojazdach samochodowych np. systemu zapobiegania blokowania się kół podczas hamowania takich jak min. ABS.
Dzięki symulatorowi nauczymy:
- prawidłowego posługiwania się mechanizmami sterowania pojazdem oraz wykorzystywania wyposażenia "kabiny" kierowcy samochodu ciężarowego czy ciągnika siodłowego, autobusu, pojazdu uprzywilejowanego, a także obserwacji wskazań wskaźników i ich zastosowania do dalszej jazdy.
- stosowania się do przepisów ruchu drogowego, reakcji na znaki i sygnały drogowe.
Symulator przejścia dla pieszych
Dzięki symulatorowi, dzieci uczą się:
- poprawnego zachowania w jego obrębie,
- czym grozi wbiegnięcie na pasy,
- używania przycisków do sygnalizacji świetlnych,
- skupienia i rozwagi podczas przechodzenia przez przejście w każdych warunkach pogodowych.
Symulator jazdy pod wpływem środków odurzających
Symulator jazdy z efektami jazdy pod wpływem alkoholu i narkotyków ma na celu podniesienie świadomości i edukację na temat niebezpieczeństw związanych z jazdą w stanie nietrzeźwym.
Symulator stanowi narzędzie pomocne w prewencji wypadków drogowych oraz zmniejszeniu liczby ofiar na drogach.
Jednoosobowy symulator jazdy samochodem
Przeznaczony do nauki bezpiecznej jazdy oraz pogłębiania wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego.
Dzięki symulatorowi możliwa jest jazda po trasach w mieście oraz i poza nim, a także po placu manewrowym, oraz na płycie poślizgowej, która nauczy postępowania w sytuacjach utraty kontroli nad pojazdem.
Pomaga nabyć lub poprawić umiejętności jazdy samochodem w różnych sytuacjach drogowych, oraz uświadamiać o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego użytkowania samochodu, niedostosowania stylu jazdy do warunków jazdy oraz zagrożeń spowodowanych przez innych uczestników ruchu w środowisku, maksymalnie zbliżonym do rzeczywistości.
Symulator zderzeń
- Symulator pozoruje uderzenie czołowe pojazdu w stałą, nieruchomą przeszkodę z prędkością 6-10 km/h.
- Uczestnik zajmuje miejsce na fotelu i zapina pasy bezpieczeństwa. Następnie operator upewnienia się, że pasy zostały właściwie zapięte i uruchamia symulator. Uczestnik zjeżdża po torze i w końcowej fazie zjazdu następuje szarpnięcie/uderzenie.
- Zatrzymanie następuje przy niewielkiej prędkości, ale w tym przypadku jest to zatrzymanie bez tzw. „drogi hamowania”, co uzmysławia uczestnikowi skalę i kierunki działania sił w trakcie wypadku.
Symulator poduszki powietrznej/urazów
- Symulator uświadamia, jak zachowuje się nasze ciało podczas zderzenia z poduszką powietrzną, w przypadku prawidłowo ustawionego fotela i prawidłowo zapiętych pasów oraz podczas źle zapiętych pasów bezpieczeństwa czy złej pozycji za kierownicą.
- Specjalnie zaprojektowana poduszka powietrzna otwiera się w czasie ok. 0,3 sek. dzięki czemu jesteśmy w stanie dostrzec ten proces gołym okiem. Konstrukcja poduszki pozwala na jej wielokrotne napełnianie bez konieczności wykonywania czynności wymiany ładunku. Doświadczenie to zostawi ślad w wyobraźni i zwiększy świadomość, że zapięcie pasów prawidłowo jest podstawową i najważniejszą czynnością po zajęciu prawidłowej pozycji w fotelu.
Symulator światła
- Jedyny w Polsce taki symulator - autorski pomysł.
- Symulator ma za zadanie zobrazować działanie odblasków: dlaczego elementy odblaskowe świecą oraz od czego zależy ich widoczność.
- Użytkowany będzie w laboratorium światła przygotowywanym przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmroku na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych – dlatego tak ważne jest, by zrozumieć, jak działają odblaski i dlaczego ich posiadanie może uratować ludzkie życie.